Ból stawów może mieć wiele różnych przyczyn.

U wielu osób ból stawów jest spowodowany artretyzmem, grupą stanów charakteryzujących się zapaleniem stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszym typem zapalenia stawów, i jest spowodowana rozpadem chrząstki w miarę starzenia się organizmu. U innych osób ból stawów może być spowodowany urazem lub infekcją stawów lub innym stanem, takim jak fibromialgia lub nawet depresja. Może to być również wynikiem złej postawy lub długich okresów bezczynności, jak długotrwałe stanie lub siedzenie w pracy.

Co może powodować ból stawów?

Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie przy problemach ze stawami

Osoby z zapaleniem stawów mogą złagodzić objawy bólu i sztywnienie, ale nie każdy wie, jak to zrobić. Leczenie bólu stawów nie zawsze jest tak proste, i nie każdemu pomoże zażywanie leków przeciwbólowych lub wykonanie kilku ćwiczeń, ale ignorowanie bólu nie sprawi, że on zniknie. W zależności od przyczyny i nasilenia bólu stawów, możesz znaleźć kombinację zabiegów, które będą dla ciebie skuteczne. Najlepszym sposobem jest poznanie przyczyny dolegliwości podczas wywiadu lekarskiego i badań. Można wtedy dobrać odpowiednie leczenie, takie jak maści i leki przeciwzapalne, zastrzyki ze sterydów lub kwasu hialuronowego, fizjoterapia, a w ostateczności operacja.

Jeśli odczuwasz ból stawów i nie wiesz dlaczego, umów się na wizytę u lekarza w celu ustalenia przyczyny. Czasami to, co może wydawać się bólem stawów, jest w rzeczywistości spowodowane stanem niezwiązanym ze stawami, takim jak napięcie lub uraz mięśni, zapalenie powięzi lub złamanie kości. Ważne jest, aby postawić diagnozę przed podjęciem próby samodzielnego leczenia. Wczesna diagnoza zapalenia stawów, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów, może pomóc w lepszym radzeniu sobie z chorobą.

Po postawieniu diagnozy możesz dowiedzieć się o możliwościach leczenia określonego rodzaju problemów ze stawami. Może to obejmować leki doustne, do wstrzykiwań lub miejscowe, zmianę diety, ćwiczenia i fizjoterapię, zmianę trybu życia, albo konieczność poddania się operacji stawów.