Działanie i zastosowanie powłoki ceramicznej

Powłoki ceramiczne stosowane są w celu ochrony lakieru auta przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz zabrudzeniami. Często wykorzystywane są jednak do uzyskania połysku. Dzięki nim auto cały czas się błyszczy. Zadaniem powłoki jest przede wszystkim zabezpieczenie przed korozją ale także ułatwienie mycia samochodu. Ma ona ukryć wszelkie mankamenty i ulepszyć stan lakieru. Powłoka zmywa się wolniej w porównaniu do innych wykorzystywanych preparatów, np. wosków. Daje lakierowi możliwość odpychania wody. Można zaobserwować to podczas padania deszczu, gdy krople spływają razem z zabrudzeniami. Idealnie sprawdza się przy lakierach ciemnych, na których widoczne są nawet najmniejsze rysy. Podczas kupna fabrycznie nowego auta, należy zastanowić się nad wykonaniem takiego zabiegu od razu. Będzie on znacznie tańszy, niż w przypadku starszych aut, gdzie potrzeba więcej czasu i dokładności.

Powłoki ceramiczne- idealne zabezpieczenie lakieru samochodowego

Sposób nakładania powłoki ceramicznej

Powłoki ceramiczne składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich jest zasadnicza, natomiast drugą stanowi środek upiększający oraz wygładzający. Chcąc uzyskać najlepszy efekt, należy nakładać te dwie warstwy. Wybór tylko jednej z nich, nie zapewni stuprocentowej ochrony. Przed nałożeniem powłoki należy dokładnie umyć, osuszyć i odtłuścić lakier samochodu. Używając gotowego preparatu trzeba najpierw dokładnie wypolerować wszelkie zarysowania. Zabieg ten można wykonać samemu. Warto dysponować dodatkowo miękkimi szmatkami z mikrofibry oraz gąbkowymi aplikatorami. Niewielką ilość produktu należy nałożyć na mały kawałek karoserii i odczekać ok. 30 sekund. Potem trzeba zetrzeć pozostałości miękką szmatką tak, aby nie pozostały smugi. W innym wypadku po zaschnięciu preparatu będą one widoczne. Tak samo postępujemy w przypadku kolejnych fragmentów lakieru. Jest to proces długotrwały, więc warto zainwestować i powierzyć swoje auto fachowcom specjalizującym się w tej dziedzinie.

Trwałość powłoki ceramicznej

Trwałość powłoki ceramicznej zależy przede wszystkim od warunków, na które narażony jest lakier samochodowy. Uwarunkowane jest to w dużej mierze od tego, w jaki sposób myjemy auto. Podczas używania grubych, szorstkich szczotek oraz alkalicznych pian, powłoka zmyje się szybciej. Jeśli natomiast zastosujemy wodę, gąbkę oraz niewielką ilość odpowiedniego szamponu, zapewnimy długą trwałość. Posiadając powłokę ceramiczną, nie należy zbyt często myć samochodu, ponieważ nawet spłukanie raz na dwa tygodnie samą wodą wystarczy, by auto było czyste.