Poszukiwaniom pierwszego mieszkania zawsze towarzyszy mnóstwo emocji. Obok ekscytacji pojawiają się jednak także liczne obawy. Wiele osób nie wie, jak szukać ofert, by znaleźć odpowiednie mieszkanie, oraz na co zwrócić uwagę, by zminimalizować ryzyko rozczarowania zakupem. W tym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań wymarzonego lokalu oraz o czym warto pamiętać na poszczególnych etapach tego procesu.

Krok pierwszy — określ swoje potrzeby

Definicja idealnego mieszkania dla każdej osoby będzie oznaczać co innego. Dla jednych będzie to nowoczesny apartament blisko centrum miasta, dla innych zaś przestronny, rodzinny lokal w kameralnym budynku osadzonym wśród rozległych terenów zielonych. Przed przystąpieniem do poszukiwań odpowiedniej nieruchomości należy więc poświęcić chwilę na podsumowanie swoich potrzeb i oczekiwań, szczególnie w takich kwestiach jak lokalizacja, liczba i układ pokojów, usytuowanie lokalu czy dostęp do miejsca parkingowego. Dzięki temu szybko zdołasz zawęzić pulę interesujących Cię ofert, a wybór tej właściwej będzie znacznie łatwiejszy.

Krok drugi — znajdź interesującą Cię ofertę

Jeśli wiesz już, jaki rodzaj mieszkania Cię interesuje, pora zacząć poszukiwania. Ogłoszenia z łatwością znajdziesz w internecie, zarówno na przeznaczonych do tego portalach, jak i stronach firmowych lokalnych deweloperów. Na tym etapie warto też rozważyć, czy wolisz poszukiwać mieszkania na rynku pierwotnym (nowe mieszkania), czy też wtórnym.

Jeśli cenisz sobie możliwość bycia pierwszym właścicielem swojego mieszkania i urządzenia jego przestrzeni zgodnie ze swoim gustem bez konieczności przeprowadzania kosztownego remontu, prawdopodobnie powinieneś rozważyć zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Deweloperzy działają w wielu lokalizacjach, dlatego znalezienie odpowiedniego lokalu możliwe będzie zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. W sercu Dolnego Śląska działa na przykład Republika Wnętrz — deweloper Wrocław działający na rynku od 2004 roku.

Krok trzeci — zweryfikuj dewelopera i sprawdź jego wiarygodność

Doskonale wiesz, że podczas zakupu mieszkania nie wolno podejmować decyzji zbyt pochopnie. Chęć szybkiego sfinalizowania transakcji i lekkomyślność w tej kwestii mogą sprawić, że przeoczysz ważne detale i wejdziesz w posiadanie mieszkania, które nie spełnia Twoich oczekiwań. By zminimalizować ryzyko rozczarowania warto pamiętać o zweryfikowaniu wiarygodności dewelopera i zapoznaniu się z informacjami na jego temat. Poświęć uwagę doświadczeniu oraz stażowi na rynku, w miarę możliwości sprawdź także, jak obecnie prezentują się obiekty wybudowane niegdyś przez daną firmę deweloperską.

Krok czwarty — zapoznaj się z detalami projektu i nawiąż współpracę

Zanim nawiążesz współpracę z firmą deweloperską, upewnij się, że dostarczane przez nią prospekty potwierdzają ustalone warunki. Uważnie zapoznaj się z każdym dokumentem, który podpisujesz. Nie bój się zadawać pytań — uczciwy deweloper z pewnością będzie skory to rozwiania wszelkich Twoich wątpliwości.