Znicze na grobach to nieodłączny element tradycji związanych z Dniem Wszystkich Świętych.

Ta długoletnia tradycja zapalania zniczy na grobach zmarłych ma swoje korzenie w dawnej kulturze. Dawniej palono na miejscach pochówku świece i ogniska, aby chronić dusze zmarłych przed złymi duchami. Dziś znicze to przede wszystkim wyraz szacunku i pamięci dla tych, którzy już odeszli.

Znicze są symbolem pamięci o zmarłych

Jak wybrać trwały znicz?

Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, jest dniem, kiedy wspominamy zmarłych. Jest to czas, kiedy udajemy się na cmentarze, aby odwiedzić groby naszych bliskich, zapalić znicze i złożyć kwiaty oraz wiązanki. Znicze symbolizują naszą pamięć, są wyrazem szacunku. Znicze na groby często są wybierane z myślą o symbolice związaną z religią. Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy w Polsce możemy zobaczyć cmentarze rozjaśnione światłami zniczy i lampionów. Kupując znicze pamiętamy o symbolice, chcemy aby płomień palił się jak najdłużej. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość parafiny, grubość knota, obecnie możemy wybrać bardzo wiele różnych modeli zniczy, które będą paliły się bardzo długo.

Największą popularnością cieszą się znicze szklane, które posiadają ochronę przed deszczem oraz wiatrem. Dzięki temu znicz nie zgaśnie także w czasie złej pogody. Należy pamiętać, że w Dniu Wszystkich Świętych często w Polsce panuje pogoda deszczowa. Znicze powinny być także odpowiednio chronione przed wiatrem, jednak powinny posiadać specjalne otwory, aby wpadało do nich powietrze potrzebne do utrzymania płomienia. Producenci zniczy oferują bardzo wiele różnych modeli, również bezpośrednio związanych z wiarą, mogą być to znicze posiadające symbol krzyża, kapliczki.

Najczęściej znicze pojawiają się w sklepach już w październiku, często znajdziemy duży wybór w supermarketach, dzięki czemu możemy wybrać odpowiednią ilość, aby postawić je na wszystkich grobach naszych bliskich. Możemy również kupić je na stoiskach przy cmentarzach, gdzie dostępne będą także kwiaty, lub też skorzystać z oferty sklepu internetowego.