Odpowiednio dobrany boiler to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, mieszkania, bowiem ma on zapewnić bezustanny dostęp do ciepłej wody. Stalowe zbiorniki posiadają różną pojemność, a największe nawet do kilkuset litrów. Wewnątrz stosowany jest specjalny materiał, który skutecznie zapobiega powstawaniu pęknięć. Wymienniki CWU najczęściej instalowane są niedaleko źródła ogrzewania ciepłej wody, przeważnie tuż obok pieca.
Jak działają wymienniki CWU?
Będąc w takich miejscach jak domki letniskowe czy wszelkie inne obiekty użytku publicznego, podstawową rzeczą jest posiadanie bieżącej wody, ciepłej, jak i zimnej. Wymienniki CWU są to elementy, które służą do przekazu ciepła między wodą znajdującą się w instalacji wody użytkowej a wodą kotłową. Każdy wymiennik różni się od siebie budową. Dlatego cały proces działania może wyglądać nieco inaczej. Natomiast ogólna zasada działania prezentuje się następująco – woda kotłowa i CWU oddzielone są cienką ścianką, która jest wykonana z metalu dobrze przewodzącego ciepło. Całe urządzenie jest zamknięte w specjalnie izolowanej termicznie obudowie, aby ciepło z wody nie uciekało.
Wymienniki ciepłej wody użytkowej – nowa technologia
Wymienniki CWU są dostępne w różnych modelach, dzięki czemu bez problemu można wybrać urządzenie jak najlepiej dostosowane do osobistych potrzeb. Urządzenia mają możliwość podgrzewania wody bezpośrednio z kotła lub elektrycznie. Współpraca wymiennika CWU z kotłami jest bardzo prosta i nie sprawia problemów. Przeważnie wymienniki współpracują ze wszystkimi typami kotłów jak np. zasilanymi gazem, węglem, olejem itp. Najnowsze modele wykorzystują jedne z nowocześniejszych technologii, dzięki czemu odznaczają się wyjątkową wydajnością i efektywnością. Warto zaznaczyć, że już po zastosowaniu ocieplenia, urządzenia te mają mniejszą średnicę, co jest ważną informacją dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca dla wymiennika.
Parametry, które szczególnie powinny zwrócić uwagę przy zakupie wymiennika CWU (oprócz pojemności i wymiarów), są także moc, wydajność, maksymalna temperatura pracy oraz maksymalne ciśnienie wężownicy, maksymalne ciśnienie pracy zbiornika oraz jego maksymalna temperatura w trakcie pracy. Jeżeli pojawi się problem z wyborem urządzenia dostosowanego do postawionych potrzeb, najlepiej będzie zwrócić się po pomoc do specjalistów, którym powinno zlecić się montaż urządzenia w domu. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa. Gwarantuje to także prawidłową pracę urządzenia. Mechanizm działania wymienników CWU jest dość skomplikowany, dlatego zaleca się skorzystanie z rad specjalistów zajmujących się montażem tych urządzeń.