Istnieje wiele powodów, dla których ludzie lubią wędrować na świeżym powietrzu.

Piesze wędrówki, czyli hiking, to świetne ćwiczenie, ale są różnorodne korzyści zdrowotne wynikające z dalekich wędrówek. Jedną z najbardziej oczywistych korzyści zdrowotnych z pieszych wędrówek jest to, że są to dobre, wszechstronne ćwiczenia, które każdy może wykonać bez względu na kondycję.

Piesze wycieczki to dobre ćwiczenie dla całego ciała

Piesze wędrówki można uprawiać w każdym wieku

Tętniące uczucie zadyszki po dotarciu na szczyt stromego wzgórza pokazuje, jak wspaniałą opcją może być wędrówka po wzgórzach jako trening cardio. Jest to nie tylko dobre dla zdrowia serca, ale może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć wydolność płuc. Ćwiczenia fizyczne pomagają budować mocniejsze kości i mięśnie, poprawiają równowagę ciała i zwiększają wytrzymałość. Ponieważ piesza wędrówka jest ćwiczeniem obciążającym, im częściej ją wykonujesz, tym silniejsze stają się twoje mięśnie. Przebywanie na świeżym powietrzu w naturalnym świetle słonecznym uzupełnia również rezerwy organizmu na witaminę D, która jest ważna dla mocnych i zdrowych kości.

Każde ćwiczenie jest dobre dla organizmu, ale turystyka piesza ma dodatkowe zalety. W przeciwieństwie do korzystania z bieżni lub roweru treningowego, chodzenie po szlakach górskich i leśnych powoduje potrzebę omijania nierównych powierzchni pod nogami. Być może będziesz musiał przeskakiwać przez głazy i pnie, pokonywać potoki, wspinać się po podłużnicach i nie tylko. Działa to na wszystkie grupy mięśni w twoim ciele, w tym również te, które w innym przypadku są mało używane, i angażuje mózg do pracy, aby upewnić się, że pozostaniesz w pozycji pionowej.

Wędrówki piesze spalają kalorie w przyjemny sposób, co może pomóc ci łatwiej schudnąć. To, ile kalorii spalisz w ciągu godziny, będzie zależeć od tego, jak trudny jest teren, jak szybko chodzisz i jak ciężki jest twój plecak. Ale za każdym razem, gdy wybierasz się na umiarkowaną wędrówkę po szlakach czy lesie, możesz spodziewać się utraty średnio 300-400 kalorii na godzinę. Załóż więc wygodne buty i zabierz rodzinę lub przyjaciół na wycieczkę na świeżym powietrzu.