Dynamiczne zmiany na rynku IT to swoista domena współczesności, która stoi u progu prawdziwej rewolucji technologicznej. Nic dziwnego, bowiem nowoczesne rozwiązania w coraz większym stopniu determinują naszą codzienność, a technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Tym, którzy nie chcą pozostać w tyle, podpowiadamy, jakie trendy technologiczne zdominują 2024 r.

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na naszą codzienność?

2024 r. przyniesie z pewnością kolejne zmiany w rzeczywistości, zdeterminowanej przez nowoczesne technologie. Część z nich będzie opierać się na znanych nam już rozwiązaniach, których rozwój będzie uzupełniany o kolejne możliwości. O takich nowościach technologicznych można dowiedzieć się sporo z tematycznych stron i blogów. Po przejściu na stronę www.kobier-elektroinstalacje.pl zobaczyć można jeden z nich, gdzie sukcesywnie umieszczane są informacje o najnowszych osiągnięciach

Takim będzie z pewnością sztuczna inteligencja, która w połączeniu z innymi technologiami znacząco przyśpieszy zaawansowane analizy, przyczyni się do lepszego przetwarzania danych oraz usprawni walkę z cyberprzestępczością. AI w 2024 r. wpłynie również na dalszy rozwój wielu sektorów i branż, jak np. edukacja, medycyna i szeroko pojęte bezpieczeństwo narodowe.

Dlaczego warto odkryć potencjał sieci 5G? 

Pod nazwą sieć 5G kryje się najnowsza generacja bezprzewodowych technologii, która będzie rozwijana również w 2024 r. Wśród jej atutów wymienia się przede wszystkim:

  • wyższą prędkość w porównaniu do sieci 4G czy LTE,
  • dziesięciokrotnie mniejsze opóźnienia, co przekłada się np. na usprawnienie zarządzania logistyką czy szybsze sterowanie maszynami, wykorzystywanymi w procesie produkcji,
  • większe bezpieczeństwo, które wpływa na lepszą organizację pracy zdalnej i bezpieczną transmisję danych.

I choć nadejście sieci 6G planowane jest dopiero za kilka lat, warto śledzić informacje ze stron, takich jak www.uni-plus.pl, dzięki którym można pozostawać na bieżąco z dokonującymi się zmianami, przygotowując się jednocześnie na ich wdrożenie. Już teraz warto natomiast odkryć potencjał sieci 5G, by wykorzystać go dla zwiększenia szybkości komunikacji i wydajności pracy, umożliwienia gromadzenia informacji w czasie rzeczywistym oraz zabezpieczenia danych, związanych z zarówno z zasobami firmy, jak i odbiorcami towarów i usług.

Czym jest rzeczywistość rozszerzona?

Rzeczywistość rozszerzona, czyli tzw. AR (ang. Augmented Reality), nie jest nowym zagadnieniem. Jednak dopiero 2024 r. przyniesie znaczący jej rozwój, otwierając ludzkość na nowe doświadczenia. Takie połączenie obrazu rzeczywistego świata z wirtualnymi elementami, powstającymi dzięki technologii informatycznej, niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Przede wszystkim to szansa na:

  • zastąpienie tradycyjnych metod nauczania nowoczesnymi technologiami, wykorzystującymi okulary do rozszerzonej rzeczywistości,
  • skrócenie czasu sprzedaży i wzrost zysków, związany np. z wirtualnymi przymierzalniami, pozwalającymi na „przymierzenie” ubrań i biżuterii  lub z możliwością wirtualnego umieszczenia danego przedmiotu (np. kanapy czy szafy) w konkretnym pomieszczeniu.

W 2024 r. technologia AR zrewolucjonizuje również przemysł, wpływając jednocześnie na medycynę, motoryzację, transport i nawigację.

Jak technologia blockchain zrewolucjonizowała rynek?

Technologia blockchain dokonała swoistej rewolucji w sektorze finansowym, a w 2024 r. nastąpi z pewnością jej dalszy rozwój. Przyczyni się on do zwiększenia efektywności transakcji finansowych, minimalizując jednocześnie ryzyko kosztownych błędów. Dzięki technologii blockchain możliwe stało się już przejrzyste śledzenie łańcucha dostaw – od punktu pochodzenia towarów, aż do miejsca ich przeznaczenia, co znacząco zmniejszyło liczbę oszustw. 

W najbliższej przyszłości nacisk zostanie położony na dalsze zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez natychmiastowe wykrywanie prób manipulacji danymi oraz intensyfikowanie wydajności w pracy firm, połączone z jednoczesnym obniżaniem kosztów ich działalności.

Zielone technologie w wirtualnej rzeczywistości – co warto o nich wiedzieć?

Proekologiczne nastawienie zawładnęło również branżą IT. Jego przejawem jest przede wszystkim dążenie do zminimalizowania śladu węglowego i ograniczenia wpływu nowoczesnych technologii na środowisko naturalne. W 2024 r. firmy z tego sektora postawią więc na odnawialne źródła energii i energooszczędne technologie, zwiększając jednocześnie rolę pracy zdalnej i promując recykling sprzętu. Duży nacisk będzie położony również na edukację pracowników oraz budowanie ich świadomości w kwestii konieczności ochrony środowiska.