Zimne miesiące oznaczają, że powinniśmy odpowiednio zadbać o swój samochód.

Na drogach sypana jest sól do roztapiania lodu i śniegu, co zapobiega stłuczkom, poślizgom i innym niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Może ona jednak powodować uszkodzenia w naszych samochodach, jeśli nie dbamy o pojazd i nie zabezpieczamy go odpowiednimi uszczelniaczami, jak woski czy inne ochronne powłoki.

Jak dbać o samochód zimą

Odpowiednie zabezpieczenie opon i felg w samochodach

Opony odpowiedzialne są za kontakt auta z podłożem. Charakterystyka bieżnika, wpływa na właściwości jezdne w zależności od rodzaju nawierzchni. Na nawierzchnie mokre stosujemy opony typu slicki, dobrze jest również wybrać dobre felgi. Głębokie rowki bieżnika umożliwiają dobre odprowadzanie wody spod kół. Woda wchodząc w rowki, dzięki obrotowi koła odprowadzana jest do tyłu. Zmniejsza to ryzyko poślizgu auta, co może skończyć się w najlepszym wypadku ostrym hamowaniem lub stłuczką. Należy również pamiętać o zmianie opon w sezonie zimowym. Często słyszymy w radiu czy telewizji, że zima zaskoczyła drogowców. Zima zaskakuje również kierowców, którzy nie przewidując opadów, nie zmieniają opon, a jazda na letnich oponach w zimie to zagrożenie również dla innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy przy przechowywaniu opon o odpowiednim zabezpieczeniu ich środkami, takimi jak kosmetyki samochodowe, które kupimy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Felgi aluminiowe nadają autu sportowy wygląd. Szczególnie ładnie komponują się w autach sportowych, felga składa się z tarczy, która przykręcana jest do piasty koła oraz obręczy, na której montowana jest opona. Wyróżniamy felgi lekkie, wykonane ze stopów aluminium, a producenci stosują całą gamę pięknych wzorów, które poprawiają estetykę auta. Najbardziej tradycyjne są felgi stalowe, to najcięższe felgi, ale są najłatwiejsze w naprawie i najtańsze.

W przypadku aut zabytkowych często stosuje się felgi szprychowe, są trudne w produkcji i najdroższe. Odpowiednie użytkowanie felgi i pielęgnacja przedłuży jej żywotność, możemy konserwować je odpowiednimi kosmetykami samochodowymi. Każdy sklep motoryzacyjny posiada w swojej ofercie odpowiednie preparaty o zabezpieczenia opon i felg w samochodach.