Suwnice to popularne i bardzo chętnie wykorzystywane w wielu branżach urządzenia dźwignicowe. Nierzadko tożsame są z urządzeniami rozładunkowymi. Ich głównym zadaniem jest transport i przemieszczanie różnorodnych ładunków – także tych o dużych gabarytach. Co decyduje o tym, że rola suwnic jest tak ważna w światowym handlu? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w poniższej publikacji. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsza funkcja suwnic

Popularne dźwignice cenionego w branży producenta – firmy Demag – wykorzystywane są głównie w celu zapewnienia maksymalnie bezpiecznych warunków dla przemieszczania ładunków pionowo lub poziomo, ruchem przerywanym, na niewielkich odcinkach.

Te popularne suwnice stanowią grupę urządzeń transportu bliskiego odpowiedzialnych za znaczne ułatwienie pracy fizycznej osobom je obsługującym. Godne podkreślenia jest to, że dzięki wykorzystaniu suwnic możliwe jest znaczne zmniejszenie, a nawet całkowite wyeliminowanie wysiłku fizycznego towarzyszącego przenoszeniu lub podnoszeniu ładunków w miejsce ich docelowego pobytu.

Najważniejsze jest jednak to, by eksploatacją suwnic zajmowali się wyłącznie operatorzy posiadający odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje oraz by zwracali szczególną uwagę na ostrożność przy sterowaniu tego rodzaju urządzeniami. 

Bogaty wybór dźwignic w ofercie producenta

Nowoczesne suwnice znane są z najwyższego poziomu wydajności ich eksploatacji. Szeroki wybór tych urządzeń znaleźć można w zróżnicowanej ofercie ich producenta. Warto odwiedzić stronę, by przekonać się, jak wiele urządzeń dźwignicowych dedykowanych przemysłowi można obecnie znaleźć na rynku branżowym.

Co je wyróżnia i sprawia, że tak idealnie sprawdzają się jako urządzenia rozładunkowe oraz przeładunkowe? To przede wszystkim ekonomiczność, wydajność konstrukcyjna oraz bardzo wysoka niezawodność i bezpieczeństwo w procesie eksploatacyjnym.

Warto zaznaczyć, że współczesne suwnice to urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem zastosowania. Na rynku znaleźć można zarówno świetną suwnicę dedykowaną małemu zakładowi rzemieślniczemu, jak i suwnicę stworzoną z myślą o eksploatacji w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Zastosowanie suwnic

Urządzenia dźwignicowe świetnie sprawdzają się nie tylko w halach magazynowych, ale i produkcyjnych, logistycznych oraz w halach produkcyjno-magazynowych. Nic dziwnego nie będzie więc w stwierdzeniu, że urządzenia suwnicowe odpowiadają za skuteczną i w pełni bezpieczną obsługę handlu nie tylko na terenie Polski, ale również kompleksową obsługę światowego handlu.

Aby można było zaś mówić o optymalnym dopasowaniu suwnicy do określonych zadań, warto uwzględnić nie tylko wielkość oczekiwanego udźwigu, ale również długość toru jazdy oraz wysokość przenoszenia ładunków. W tym wszystkim też należy dokładnie zaplanować miejsca, w których dźwignica będzie używana oraz uwzględnić cały proces technologiczny.

Dodatkowo, aby można było zapewnić maksymalnie bezpieczne warunki eksploatacji suwnicy, należy zadbać o właściwe obliczenia niezbędne do wykonania projektu już na etapie jego tworzenia. Tu mowa przede wszystkim o występowaniu obciążeń dynamicznych na belce podsuwnicowej, które mają później wpływ na ramy główne całej konstrukcji – czy to hali magazynowej, produkcyjnej czy hali innego typu.

Suwnica według konstrukcji

Właściwy dobór urządzenia dźwignicowego zależy od rodzaju zadań, które przed takim urządzeniem będą stały. Warto wiedzieć, że jednym z podstawowych kryteriów różnicujących suwnice pozostaje podział ze względu na konstrukcję. Zgodnie z tym podziałem wyróżnia się suwnice pomostowe, podwieszane oraz bramowe. W handlu i halach magazynowych oraz logistycznych najlepiej sprawdzają się dźwignice podwieszane. Z uwagi na to, że umieszczane są pod konstrukcją dachu wewnątrz obiektu, składają się z jednej szyny i nie zajmują dużo miejsca. Do tego kluczowe pozostaje też to, że nietrudno się je montuje oraz suwnice te generować będą możliwość szybkiego przemieszczania elementów z miejsca na miejsce.