Żywienie dojelitowe to metoda żywienia pozajelitowego, która polega na podawaniu specjalnych mieszanek odżywczych poprzez sondę dojelitową umieszczoną w żołądku lub jelitach.

Metoda ta stosowana jest w przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie przyjmować pokarmów drogą doustną lub wymagają zwiększonej ilości składników odżywczych. Żywienie dojelitowe może być stosowane zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych.

Żywienie dojelitowe pacjenta w domu

Żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest możliwe dzięki postępom w technologii sond dojelitowych oraz dostępności specjalnych mieszanek odżywczych. Pacjenci, którzy wymagają żywienia dojelitowego w domu, muszą najpierw przejść kwalifikację do tego rodzaju leczenia. Kwalifikacja ta wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych oraz oceny stanu zdrowia pacjenta przez lekarza. Po przeprowadzeniu kwalifikacji i wyborze odpowiedniej mieszanki odżywczej, pacjent zostaje przeszkolony w stosowaniu sondy dojelitowej oraz w wymianie mieszanki odżywczej. Pacjent lub opiekun medyczny powinien również nauczyć się dbać o higienę sondy dojelitowej oraz okolicy wokół niej.

W przypadku żywienia dojelitowego w warunkach domowych, pacjent musi mieć dostęp do odpowiedniego sprzętu medycznego, takiego jak pompy infuzyjne, systemy zamknięte, worki na mieszanki odżywcze oraz zestawy do pielęgnacji sondy dojelitowej. W przypadku wynajmu sprzętu medycznego na potrzeby żywienia dojelitowego, pacjent otrzymuje kompletny zestaw do żywienia, który zawiera wszystkie niezbędne elementy oraz instrukcję obsługi.

Obecnie możliwe jest żywienie dojelitowe w domu, jednak pacjent musi być pod stałą opieką lekarza prowadzącego oraz pielęgniarki. Pacjent lub opiekun medyczny powinien również regularnie monitorować stan zdrowia pacjenta, a także dokonywać wymiany mieszanki odżywczej oraz pielęgnacji sondy dojelitowej zgodnie z zaleceniami lekarza. Żywienie dojelitowe w warunkach domowych jest metodą leczenia, która może znacznie poprawić jakość życia pacjenta i jego zdrowie.