Ubezpieczenia Autocasco cieszą się dużą popularnością wśród wielu posiadaczy samochodów.

Są one dostępne w wielu różnych wariantach. W większości z nich dostępna jest tak zwana amortyzacja części, czyli specjalny proces stosowany przez ubezpieczycieli, który ma na celu zabezpieczenie przed próbami wymuszenia odszkodowania. Proces ten jest dosyć prosty i polega na tym, że firma ubezpieczeniowa każdego roku potrąca sobie określony procent z wysokości podanej w polisie. Wielkość potrącenia zależy od indywidualnych warunków i polityki prowadzonej przez firmę ubezpieczeniową.

Na czym polega amortyzacja części w ubezpieczeniu AC?

Zasada działania mechanizmu amortyzacji w ubezpieczeniu Autocasco

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że wraz ze spadkiem wartości samochodu, zmniejsza się również cena, jaką należy zapłacić za części. Innymi słowy, w przypadku zdarzenia drogowego z udziałem nowego auta, koszt naprawy będzie wyższy niż w przypadku stłuczki lub innego zdarzenia z udziałem kilkuletniego pojazdu. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której posiadacz samochodu zażąda odszkodowania w kwocie właściwej dla nowego auta, podczas gdy uszkodzeniu uległ kilkuletni pojazd.

Oczywiście istnieją pewne sytuacje, w których można ograniczyć albo całkowicie wyeliminować proces amortyzacji. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe rezygnują z tego rozwiązania, gdy klient zdecyduje się na dobrowolne opłacenie wszystkich składek w pełnym zakresie. W takim przypadku należy jednak liczyć się z łączną składką za ubezpieczenie Autocasco nawet o 50% wyższą w porównaniu ze standardowymi polisami. Warto więc przekalkulować, która opcja będzie bardziej opłacalna.

Warto dodać, że amortyzacja dotyczy nie tylko części mechanicznych, ale również części blacharskich, technicznych czy też elementów wyposażenia wnętrza pojazdu. Wiele informacji na temat amortyzacji i jej zasad, można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie http://najtansze-oc-ac.pl/amortyzacja-czesci-w-ubezpieczeniu-ac-jak-dziala/ oraz w innych serwisach o tematyce ubezpieczeniowej.