Ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe coraz częściej idą w parze.

Właśnie w takim przypadku niezbędne są grupy pompowe, które służą do utrzymania odpowiednich temperatur. Dlaczego jest to tak ważne?

Pompowe grupy mieszające – do czego służą?

W nowoczesnych budynkach coraz powszechniej stosowane są systemy grzewcze, w których ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z płaszczyznowym. Oba rodzaje ogrzewania mają sporo zalet. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala na spore oszczędności energii. Większy udział promieniowania zapewnia komfort cieplny przy niższej temperaturze. Niższa temperatura oznacza z kolei mniejsze straty ciepła związane np. z wentylacją. Ten rodzaj ogrzewania świetnie sprawdza się też w przypadku alergików, ponieważ zmniejsza się ruch powietrza, a co za tym idzie – kurzu.
Ogrzewanie grzejnikowe ma z kolei prostą instalację. Grzejniki można zamontować nawet po zakończeniu budowy i stosunkowo łatwo je wymienić. Można też dobrać grzejniki o mocy idealnie dopasowanej do wielkości danego pomieszczenia.

Mając oba rodzaje ogrzewania – podłogowe i grzejnikowe – należy pamiętać, że każdy z tych rodzajów wykorzystuje wodę o innym poziomie temperatury. Podczas gdy w przypadku grzejników jest to ok. 60-80 stopni, w przypadku ogrzewania podłogowego – ok. 35-45 stopni.

Grupy pompowe, nazywane także pompowymi grupami mieszającymi, używane są nie tylko w instalacjach podzielonych na kilka obiegów grzewczych. Stosuje się je także w przypadku, gdy chcemy podłączyć dwa różne źródła ciepła – np. kondensacyjny kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe, który wymaga zabezpieczenia przed zbyt niską temperaturą powrotu. Grupa pompowa, oprócz pompy obiegowej, składa się także m.in. z zaworu zwrotnego.

Grupy pompowe – zalety

Instalacja pompowych grup mieszających daje wiele korzyści, np. minimalizuje straty ciepła w zakresie zaizolowanej obudowy. Grupy pompowe pracują z wysoką energooszczędnością, wszystkie też spełniają wymagania ekoprojektu. Do tego urządzenia te są szybkie i łatwe w montażu, umieszczone w zaizolowanej zabudowie. Ponadto, wyposażone są w odpowiednią armaturę w zależności od wymagań instalacji i użytkownika, np. automatykę sterującą. Z kolei termometry przy zaworach kulowych ułatwiają wizualną obserwację temperatur zasilania i powrotu. Planujesz montaż grup pompowych? Więcej informacji znajdziesz na https://defro.pl/grupy-pompowe