Chociaż blizny mogą być nieestetycznym defektem skóry, zwłaszcza jeśli są to blizny na twarzy, wskazują, że nastąpiło gojenie rany.

Otwarte rany skóry, które się nie goją, mogą być bolesne, wymagają ciągłej opieki lekarskiej i zawsze są zagrożone wystąpieniem infekcji. Chociaż leczenie blizn jest bardzo specyficzne, w zależności od tego, jakiego rodzaju są to blizny i gdzie się znajdują, można je skutecznie zmniejszyć lub nawet usunąć.

Blizny są zwykle wynikiem ran i chorób skóry

Laseroterapia skutecznie zmniejszy widoczność blizn

Gdy rana się zagoi, zostanie zabliźniona, jeśli uszkodzona została skóra właściwa. Blizny mogą być irytujące, ponieważ często są swędzące, wrażliwe i ciągną zdrową skórę wokół siebie, powodując uczucie ściągnięcia blizny, dodatkowo nie są estetyczne i wiele osób nie chce ich mieć. Obecnie dostępne są niezwykle skuteczne kremy i maści, które łagodzą te dolegliwości. Kremy na bazie silikonu, kremy bogate w witaminy i kremy przeciwutleniające pomagają zminimalizować rozmiar blizn, przebarwienia i powodowane przez nie podrażnienie.

Blizny zanikowe i wgłębione mogą być wynikiem urazu, trądziku lub ospy wietrznej. Niektóre blizny zanikowe są tak głębokie, że wymagają przeszczepu skóry. Wypełniacze do wstrzykiwania są w stanie uzupełnić wgłębienie, tworząc gładką cerę, można również redukować widoczność blizn wypukłych. Jednak nawet w przypadku tego typu blizn laserowa terapia skóry jest najlepszą opcją ze względu na jej zdolność do usuwania blizn za pomocą ciepła do ponownego pokrycia górnej warstwy skóry i uzyskania gładszej, bardziej jednolitej cery.

Więcej o laseroterapii w leczeniu blizn przeczytasz na stronie http://klinika-urody.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/zabiegi-laserowe/laserowa-korekcja-blizn. Wszystkie blizny można próbować leczyć maściami i kremami na receptę. Krem antyhistaminowy stosuje się w celu zmniejszenia swędzenia, maść silikonowa łagodzi wrażliwe blizny, a witamina E może zmniejszyć rozmiar blizny. Laseroterapia jest w stanie przywrócić młodzieńczą, promienną cerę. Pory na policzkach i nosie oraz blizny często powiększają się wraz z wiekiem, jednak laser jest również w stanie rozwiązać ten problem.