Bramy przesuwne można z powodzeniem traktować jako symbol nowoczesności i wygody. To konstrukcje zmontowane z bardzo specyficznych części, precyzyjnie wykonanych i dopasowanych.
Tego rodzaju brama bardzo ułatwia codzienne życie kierowcom – ponieważ często sama ustępuje im z drogi, gdy tylko okaże się to konieczne. Nie komplikuje też sytuacji na podwórzu, przez co dba również o estetykę otoczenia. Skrzydło bramy po prostu chowa się za najbliższą partią ogrodzenia. Do takiego manewru bramę można skłonić manualnie, albo polegać na zamontowanym automacie.
Akcesoria do bram – czyli co?
Brama, która otwiera się i zamyka na życzenie albo przy niedużym nakładzie fizycznego wysiłku to udogodnienie, które staje się coraz popularniejsze. Konsumenci, którzy postanawiają z niego korzystać, polegają oczywiście na wsparciu fachowców, ale warto samemu wiedzieć co nieco o konstrukcji takiej bramy – choćby po to, by mieć świadomość, na jakie zakupy i wydatki trzeba być przygotowanym. Pewne prace mogą okazać się niezbędne także w trakcie użytkowania bramy – bo zawsze może się okazać, że jakiś element uszkodził się albo zużył. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za częściami wymiennymi, jakie proponują producenci takich elementów.
Mechanizm działania bramy przesuwnej bazuje przede wszystkim na pracy specjalnego wózka – niedużej części, w której zamontowane są obracające się rolki. To dzięki ich obrotom skrzydło bramy jest w stanie zmienić położenie: szybko odsłonić wjazd i równie szybko go zamknąć. Te rolki dzielą się na najazdowe i prowadzące – każde mają nieco inne zadanie i każde są niezbędne, żeby cały mechanizm zadziałał tak, jak powinien. Wózki jezdne i rolki to jednak tylko początek, gdy mowa o częściach składowych każdej bramy. Do zamontowania są jeszcze gniazda rolkowe i gniazda najazdu, odbojniki, ograniczniki, listwy. Nieodzowne będą także mocowania, które pomogą ulokować profil w odpowiednim miejscu.
Dobierając akcesoria do bram, trzeba oczywiście dbać o to, żeby wszystkie części były do siebie idealnie dopasowane, między innymi pod kątem swoich wymiarów – bo tylko wówczas będą w stanie stworzyć jeden, sprawnie działający mechanizm. Natomiast już na etapie planowania takich zakupów trzeba wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju bramę mają wzbogacić konkretne części. Jeśli ma ona być samonośna, czyli poruszająca się bez podparcia w postaci szyny zamontowanej na poziomie podłoża, jej elementy składowe muszą być wykonane z mocniejszych materiałów. Skrzydło bramy samonośnej będzie cięższe, ponieważ potrzebuje ona przeciwwagi.