Niektóre osoby, które mieszkają w miejscach nieco oddalonych od miast czy też trudno dostępnych, mogą obecnie korzystać z internetu LTE, nadawanego drogą radiową.

Z pewnością będzie to bardzo dobry pomysł, jeżeli nie mamy dostępu do światłowodu, sieci prywatnych, czy też możliwości korzystania z WIFI. Naturalnie w tym przypadku powinniśmy zadbać o odpowiednią infrastrukturę, wyposażyć się w antenę LTE, router, dzięki temu będziemy mogli korzystać z internetu, podłączyć komputer czy też telewizor do routera.

W jaki sposób odbieramy sygnał LTE?

Jak powinna być zamontowana anten zewnętrzna LTE?

Antena powinna być skierowana bezpośrednio w kierunku nadajnika, dzięki czemu uzyskamy najlepszy sygnał. Oczywiście pomiędzy anteną a nadajnikiem nie powinny znajdować się żadne przeszkody, dlatego też często będziemy umieszczali antenę na dachu lub też przy elewacji naszego budynku. Liczy się także odpowiednie nastawienie, obecnie możemy wykorzystać specjalne mierniki sygnału, tak aby wybrać najlepszy punkt do odbioru. Naturalnie w przypadku internetu będziemy mogli także nadawać, jednak z dużo niższą prędkością. W przypadku LTE obecnie dostawcy oferują standard 150 lub też 300 Mb/s.

Warto zwrócić także uwagę na zakłócenia, które mogą wynikać z obecności linii wysokiego napięcia czy też innych źródeł prądu, przykładowo okablowania. Oczywiście warto sprawdzić sygnał jakim dysponujemy w naszym obszarze, wówczas będziemy mogli dobrać odpowiedni rodzaj anteny. Dzięki temu odbiór internetu będzie możliwy, będziemy mogli także uzyskać łącze stabilne, które nie będzie przerywało.

Warto pamiętać, że tego rodzaju antena zewnętrzna będzie narażona na czynniki zewnętrzne, takie jak woda, słońce, czy też marznący deszcz. Dlatego też powłoka musi być wytrzymała, jak również wodoodporna. Powinniśmy zwrócić także uwagę na sposób mocowania, tak aby zbyt ciężki stelaż anteny nie wyrwał kołków mocujących z elewacji.