Nowy Sącz to miasto pełne sprzeczności: jest niewielkie, a zarazem stanowi ważny ośrodek gospodarczy, jest nowoczesne, choć pełno w nim zabytków. Jest też położone przy ważnych szlakach komunikacyjnych, prowadzących do popularnych górskich kurortów, a liczba zwiedzających je turystów jest stosunkowo skromna. Ten ostatni paradoks jest najmniej zrozumiały – powodów, by zatrzymać się w Nowym Sączu, jest bowiem naprawdę wiele. W naszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich.

Nowy Sącz — gdzie zobaczymy najpiękniejsze widoki?

Nowy Sącz położony jest na stosunkowo płaskim terenie, otoczonym jednak ze wszystkich stron górami. Na szczytach wielu z nich znajdziemy specjalne wieże, pozwalające na podziwianie okolicznych krajobrazów. Lektura artykułu „TOP 10 – najlepsze wieże widokowe w okolicach Nowego Sącza” pozwala uzmysłowić sobie, jak wielka jest liczba tych budowli. Oczywiście piękne widoki można podziwiać również w samym mieście Nowy Sącz – w tym celu wystarczy wybrać się na wzgórze, na którym znajdują się ruiny zamku. Roztacza się z niego wspaniała panorama położonych nad Dunajcem terenów.

Zabytki Nowego Sącza — dlaczego warto odwiedzić Starą Kolonię?

Nowy Sącz słynie z zabytków, szczególnie tych, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Przykładem cennego zespołu urbanistycznego z tego okresu jest tzw. Stara Kolonia, ze swym najbardziej okazałym gmachem – dawnym Domem Robotniczym. Co ciekawe, w historycznych wnętrzach tego ostatniego można obecnie przenocować. Osoby, zainteresowane takim rozwiązaniem, powinny zajrzeć na stronę Pokoje gościnne Zygmuntowska lub skontaktować się z obiektem osobiście, odwiedzając Pokoje gościnne Zygmuntowska, ul. Zygmuntowska 17, 33-300 Nowy Sącz, telefon 690980349. Należy podkreślić, że Stara Kolonia to jeden z nielicznych w Polsce zespołów tego typu, zachowanych w tak dobrym stanie do naszych czasów.

Jaka ciekawa historia wiąże się z ratuszem w Nowym Sączu?

Warto również wybrać się do ścisłego centrum Nowego Sącza. Naszą uwagę zwróci tu zapewne efektownie wyglądający ratusz. Miłośników zabytków zachwycą sztukaterie, zdobiące jego fasadę, a każdego – niesamowita historia miłosna, związana ze znajdującym się tu zegarem. W czasie ostatniej wojny w jego wieży ukrywała się młoda Żydówka, która zbiegła z tutejszego getta. Pomagał jej zakochany w uciekinierce uczeń zegarmistrza, któremu powierzono konserwację wielkiego czasomierza. Cała historia skończyła się happy endem – oboje przeżyli wojnę i wkrótce po niej się pobrali.

Nowy Sącz — spacer po centrum miasta

W centrum miasta znajdziemy również inne przykłady wspaniałej architektury – eklektyczne i secesyjne kamienice, zaskakująco okazałe jak na niewielki przecież ośrodek. Nieco mniej jest budowli pamiętających okres poprzedzający dynamiczny rozwój Nowego Sącza w XIX i początkach XX wieku. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim wielki pożar, który strawił w roku 1894 sporą część dotychczasowej zabudowy. Nie bez znaczenia było zapewne również rosnące bogactwo mieszkańców i związana z nim chęć zastąpienia dotychczas istniejących budynków nowymi, bardziej okazałymi.

Miasteczko Galicyjskie — dlaczego warto tu zajrzeć?

Jeżeli mamy trochę więcej czasu, powinniśmy koniecznie wybrać się do położonego poza centrum Miasteczka Galicyjskiego. Znajdują się w nim repliki budynków, istniejących w przeszłości (lub obecnie) w okolicach Nowego Sącza. Niektórzy mogą kręcić nosem na brak autentyzmu tego miejsca, jednak ma on swoje plusy – nie ma tu ograniczeń, charakterystycznych dla muzeów. Można więc nie tylko przespacerować się ulicami i obejrzeć rekonstrukcje dawnych wystaw sklepowych, lecz również wejść do budynków, dotknąć niektórych eksponatów, a nawet zjeść coś smacznego w replice żydowskiej karczmy.

Co zobaczymy w Sądeckim Parku Etnograficznym?

Jeżeli jednak koniecznie chcemy poobcować z autentyczną, zabytkową architekturą wiejską z tych stron – nic straconego: tuż obok Miasteczka Galicyjskiego znajdziemy Sądecki Park Etnograficzny. Skansen ten dokumentuje życie dawnej ludności tych ziem. A trzeba wiedzieć, że ludów, które tu mieszkały, było naprawdę wiele: oprócz Górali Sądeckich i Lachów zaliczają się do nich m.in. Łemkowie oraz Niemcy. W muzeum pod chmurką dominują oczywiście stare chaty, możemy tu jednak również zobaczyć autentyczny dworek szlachecki z XVII wieku oraz świątynie trzech wyznań: rzymskokatolicki kościół, greckokatolicką cerkiew i protestancki zbór.