Fundusze ETF są obecnie bardzo popularnym sposobem inwestowania pieniędzy, na który decydują się zarówno początkujący, jak i doświadczeni traderzy. Dla wielu z nich jest to jeden z najatrakcyjniejszych instrumentów finansowych, który posiada szereg zalet. W związku z tym przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób można inwestować w fundusze ETF oraz na co uważać, aby zachować wysoką skuteczność.

Jak handlować funduszami ETF?

Każdy inwestor jest w stanie znaleźć dzisiaj sprawdzony i zbieżny z jego celami sposób inwestowania kapitału. Dla jednych liczą się wysokie zyski, dla innych stabilność danego rynku, jeszcze inni chcą zachować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, do której grupy należy dany trader, powinien dokładniej zapoznać się ze specyfiką funduszy ETF, które zdobywają coraz większe uznanie. 

Fundusze ETF – o co dokładnie chodzi? 

Pod pojęciem funduszy ETF kryją się po prostu fundusze indeksowe, których wartość w danym momencie jest odzwierciedleniem wartości aktywów bazowych, do których się odnoszą. Najprościej mówiąc, fundusze ETF działają w ten sposób, że sprzedają tzw. jednostki uczestnictwa, czyli udziały w części swojego majątku. Nabywcy tych jednostek stają w praktyce współwłaścicielami określonych udziałów należących do funduszu aktywów, np. akcji giełdowych, obligacji, kryptowalut itp. Dany fundusz ETF jest warty tyle, ile wynosi aktualna wycena aktywów, których jest właścicielem. To z kolei prowadzi do wzrostu czy spadku wartości portfela inwestorów. Mamy więc niejako do czynienia z systemem naczyń połączonych, w których na końcu chodzi o to, aby każdy z podmiotów uczestniczących w transakcji wyszedł na plus.. 

Czym charakteryzują się ETF?

Jak się okazuje, fundusze ETF są jednym z najbezpieczniejszych form inwestowania, jakie można obecnie znaleźć na rynku. Wszystko za sprawą tego, że zarządzają nimi profesjonaliści, którzy posiadają odpowiednie zaplecze, wiedzę, doświadczenie i narzędzia, dzięki którym są w stanie dokładnie analizować rynek i w porę reagować na wszelkie zmiany. Do największych zalet ETF można zaliczyć ponadto niski próg wejścia, transparentność wszelkich działań i elastyczność przy zakupie, jak i sprzedaży jednostek uczestnictwa. Inwestorzy mogą handlować jednostkami ETF za pośrednictwem platformy transakcyjnej od Saxo, a wszystko odbywa się online, za pomocą kilku kliknięć. Trader z poziomu jednego konta jest w stanie kontrolować cały rynek i ma wgląd do swojego portfela, którym może swobodnie i w każdej chwili zarządzać. 

Czy warto inwestować w fundusze ETF? 

Do inwestowania w fundusze ETF trzeba podejść rozsądnie i na poważnie. Najważniejsze jest to, aby mieć świadomość ryzyka, które podejmuje się dokonując danej inwestycji. Najlepiej przygotować sobie własną strategię inwestowania, która będzie opierać się na analizie potrzeb, ale i możliwości finansowych. Przede wszystkim należy na bieżąco śledzić rynek, analizować i wyciągać wnioski, a przy kontrolować emocje, dzięki czemu będzie podejmować się racjonalne i odpowiedzialne decyzje.