Nawyk to nasza druga natura. Części z nich zapewne nie jesteśmy nawet świadomi. Ale wszyscy chyba zgadzają się z faktem, że codzienne zwyczaje budują nasze życie i mają kluczowe znaczenie dla jego jakości. Samoświadomość oraz proste a konstruktywne nawyki mogą zaowocować zmianami w naszej przestrzeni, na jakie czekaliśmy od lat. Nie warto jednak w kwestii nawyków zasypywać się nowymi “obowiązkami”. Oto dwie drobne zmiany, które mogą przynieść dużo większe i niezwykle pozytywne skutki.
Ruszaj się!
Wielokrotnie słyszeliśmy tę radę od lekarzy, trenerów, a nawet psychologów. Na stronie Centrum Dobrej Terapii znajdziemy informację, że codzienny ruch jest zalecany, ponieważ wpływa rewitalizująco na nasze ciało i umysł. Jeśli od dłuższego czasu obiecujesz sobie regularne ćwiczenia, to skończ z obietnicami. Zmień taktykę. Pierwszym krokiem niech będzie znalezienie aktywności fizycznej, która naprawdę cię kręci i daje radość. Opcji jest mnóstwo, a ty wcale nie musisz myśleć szablonowo. Jeśli zwykła gimnastyka od zawsze cię nudzi, wybierz coś, co da ci dreszczyk emocji. Trampoliny, boks, rower, bieganie po lesie? Oferta klubów fitness jest bardzo bogata.
Adrenalina i endorfiny są uzależniające, ale w kontekście sportu nie musisz się tego bać. Zastrzyk energii, który poczujesz już po pierwszym treningu, sprawi, że nowy zwyczaj szybko wejdzie ci w krew. Wszyscy mówią, że sport przynosi nam wymierne korzyści tylko przy regularności. Dużo łatwiej robić sumienne to, co sprawia nam frajdę.
Grywalizuj pracę
Grywalizacja to wykorzystywanie elementów gier i zabaw w aktywnościach, które z natury nie są rozrywkowe. Znajdź elementy gry i wyzwania w pracy biurowej czy w narzędziach, które wykorzystujesz w codziennej pracy, a będzie ci się żyło dużo lepiej!
Metoda ta może brzmieć zaskakująco, ale została potwierdzona wieloma badaniami. Gdy wprowadzamy do pracy elementy rywalizacji i politykę jasnych celów, wydajność skacze w górę.
Zasady gry da się znaleźć właściwie w każdej aktywności, czy to indywidualnej, czy grupowej. Wpisujący się w tę taktykę system osobistych nagród może pomóc nam w skutecznej walce z prokrastynacją czy przynoszeniem pracy do domu. Zmiana niewielka, a efekty ogromne.